Kurumsal

Hakkımızda

Paykoç Dış Ticaret Şirketi, 1996 yılında Ege Bölgesi'nde Türk tarım sektörüne yüksek kaliteli ve yüksek verimli sebze tohumları sağlamak için bölgesel bir distribütör olarak kurulmuş bir aile şirketidir. Adını, İzmir'in en köklü ailelerinden biri olan Paykoç ailesinden almıştır. Kuruluşundan itibaren, ürün çeşitliliğini arttırmak için önemli adımlar atmış ve ulusal bir firma olarak sektörde kendini ispatlamıştır.

Ulusal bir firma olarak sürdürdüğü başarısını 2002 yılında uluslararası pazara açılarak devam ettirmiştir. Dünyanın birçok büyük firmasıyla işbirliği gerçekleştirmiş, yüksek kaliteli ürünlerin Türkiye'de dağıtımını sürdürerek tarımda kalitenin yükselmesine katkıda bulunmuştur. Tarımdan kazandığı her kuruşu yine tarıma yatırarak 2002 yılında, 1993 yılında kurulmuş olan Simge Tarım Ltd. Şti'ni satın almış ve tohum ithalatına başlamıştır. Sakata Vegetables Europe S.a.r.l France, Sakata Ornamentals Europe A/S Denmark, Morel gibi dünyaca ünlü markalarla çalışan Simge Tarım, kısa sürede aldığı yol ile firmanın adını hem ulusal hem de uluslararası pazarda duyurmuştur.

.

.

.

2005 yılında, Paykoç , Türkiye'de baş gösteren ekonomik problemler nedeniyle birçok şirketin ve bankanın yabancılara satıldığı bir dönemde, %100 Japon sermayeli Ege Plantek şirketini bünyesine katarak çok önemli bir girişimde bulunmuştur. 1991 yılından bu yana fide yetiştiriciliği yapan Ege Plantek, bugün, üç ziraat mühendisiyle birlikte 135 kişinin çalıştığı 90 dönümlük açık alan ve 45 dönümlük kapalı üretim serası ile Japonlar tarafından inşa edilmiş büyük bir tesisten Türkiye'nin dört bir yanına kaliteli fidelerinin satışını gerçekleştiren bir firma olmuştur. 2017 yılında kullanıma açılan 18 dönümlük son teknoloji ile donatılmış yeni seralarında üretime başlayan Ege Plantek Çiçekçilik, böylelikle toplam üretim alanını 45 dönüme çıkartmıştır.

2006 yılında Paykoç , Tarım Bakanlığı'ndan TÜRKİYE'DE ilk iyi TARIM uygulaması alan şirket unvanına ulaşmış, 2007 yılında ise Türkiye'den İngiltere Tesco'ya brokoli göndererek yaş brokoli ihracatı yapan ilk ve tek Türk şirketi olmuştur. Paykoç Group, 2008 yılında torf ithalatına başlamış 2018 yılında Jiffy firması ile yaptığı anlaşma sonrasında ürün portföyüne bitki köklendirme ortamlarını eklemiştir.Jiffy firmasının torf ve köklendirme ortamlarının Türkiye genelinde satışını gerçekleştiren firmamız.Pazara sunduğu nitelikli ürünler ve pratik bitki köklendirme çözümleriyle pazar payını her geçen gün arttırmaktadır.

20017 yılında Paykoç, dünyanın birçok yerinde şubesi olan Japonya merkezli Sakata Ornamentals firması ile Türkiye genel distribütörlük anlaşmasını 10 yıllık bir sözleşmeyle yenilemiş, 2018 yılında imzaladığı anlaşma ile Sakata firmasının çiçek anaçlıklarını kendi seralarında kurmak ve buradan elde ettiği köksüz çelikleri fide haline getirerek çiçek üreticilerine sunmaya hak kazanmıştır . Yine çiçek konusunda dünyanın dev sıklamen tohumu üreticisi Fransız morel firması, petunya surfinia sundavilla vb. çiçek konusunda dünya lideri serilerin anaçlığı kurulumu ve fide satışı konusunda Holllanda menşeili Moerheim firması ile çok önemli distribütörlük anlaşmaları imzalanmış, ürün çeşitliliğini ve Türkiye organizasyonunu güçlendirmiştir. Pazarın ilk üç firmasından biri olma yolunda attığı kesin adımlarla, Türk çiftçilerine daima kaliteli ürün sunmuş, Türk tarım sektürüne katkıda bulunmuştur. Bugün tamamı ödenmiş 13.500.000TL (13,5 Trilyon)'lik güçlü sermayesi ile sektörün en güçlü şirketlerinden biridir.

Türkiye'de tarımı, yaklaşık 150 yıllık soylu Paykoç ticari geçmişinden aldığı terbiye ile daha da ileri götürme çabasındaki şirketimiz, tohum ve tohumculuk konusunda yetişmiş uzman kadrosuyla birlikte üreticiye her zaman daha iyisini sunmak için çalışmaktadır. Bunun için daima Türk tarımının ve çiftçisinin hizmetinde olacaktır.

Vizyon

Paykoç olarak vizyonumuz; sektörde gelişen teknolojileri sürekli takip ederek müşterilerimize yüksek kalitede tohumlar ve fideler sunmak, dünyanın önde gelen markalarıyla gerçekleştirdiğimiz anlaşmalarımıza yenilerini eklemek ve ihracat açımızı genişletmektir.

Misyon

Misyonumuz, müşterilerimize kaliteli ürünler sunarken insan sağlığını da göz önünde bulundurmak, her geçen gün müşterilerimize daha yakın olarak ihtiyaçlarından haberdar olmak, değişen çevre koşullarında, olumlu veya olumsuz şartlarda müşterilerimizin taleplerine en kısa sürede cevap verebilmektir.